Віталій Гиря: “Шкільні змагання мають обов’язково бути!”

Чотири команди ліцею «Успіх», з Вільнянська на Запоріжжі виграли обласний фінал з волейболу всеукраїнського проєкту «Пліч-о-пліч. Всеукраїнські шкільні ліги».

“Антилопи” тріумфували як серед юнаків, так і серед дівчат 5-9 та 9-11 класів. Привів вільнянських школярів до перемоги вчитель фізкультури Віталій Гиря. 

Як вдалося оформити чотири золота обласного етапу, чому у вільнянському ліцеї “Успіх” “хворіють” на волейбол, і чи продовжують вихованці закладу займатися волейболом у дорослому житті — розпитали у Віталія Володимировича особисто.

-Чи очікували, що всі чотири Ваші команди можуть виграти обласний етап?

-За три команди був майже впевнений, а за одну були сумніви — бо дівчата молодшого віку ще не дуже досвідчені.

-Які емоції були, коли всі виграли?

-Супер! Стовідсотковий результат цього року!

-Торік ваша команда теж брала участь у всеукраїнському фіналі?

-Так, це команда старших хлопчиків, яка і цього року виграла. Я в них найбільш впевнений був.

-Минулого сезону ці юнаки посіли високе п’яте місце, засмутилися що не взяли медалі?

-Так, ми дійшли до 5 місця, але 2:1 програли команді, яка потім взяла “срібло”. Але ми були найменші. Торік грали 2009 рік і молодші, а у мене були тільки два хлопці 2010 року, а решта молодші.

-Як налаштовані на фінал цього року?

-Звісно всі хочуть вигравати, тренуємося щодня, вже більш-менш розуміємо, чого очікувати.

-Які ваші враження від проєкту “Пліч-о-Пліч”, наскільки потрібні такі змагання?

-Шкільні змагання мають обов’язково бути. Особливо нам, школярам з маленького містечка, такі змагання дають можливість пограти без спортінтернатів, там де зовсім інший рівень. А тут самі школярі — такі змагання сто відсотків потрібні!

Але, як тренер з досвідом, я б запропонував деякі зміни. Наприклад у фіналі команди грають на виліт — діти їдуть з усієї України, деякі по тисячу кілометрів… а потім одну гру програв і все — змагання завершилися. Думаю варто грати за іншою системою. 

Ще хотілося б більше ігор протягом сезону — грати у зонах, групах, щоб протягом року команди областей між собою змагалися, а не тільки раз на рік у фіналі зустрічалися.

-Чи складно було зібрати чотири волейбольні команди з однієї школи?

-Для мене ні, навіть під час війни у мене 60-70 дітей постійно займається, а до війни більше сотні постійно було. Починаємо працювати з дітками з першого класу. Звісно це ще не волейбол, ми виконуємо різні координаційні вправи,  розвиваємо силу, гнучкість, загальну фізичну підготовку. А вже волейбол починається класу з 5-го. Я намагаюся стежити за закордонними тенденціями, бачу як в Китаї, Польщі починають рано працювати з майбутніми волейболістами.

А ще у нас місто хоч і маленьке, але багато гуртків високого рівня — танці, хореографія, театральне мистецтво. І я зрозумів для себе — якщо в маленькому віці дітей не зачепив, потім складно їх витягти. Тому  стараємося з раннього віку працювати, і вихід тоді кращий. 

-Розкажіть, звідки таке  захоплення волейболом у ліцеї “Успіх”. Це ви всіх заразили?  Мабуть професійно займалися  волейболом раніше?

-Ні, я легкоатлет. Закінчив Дніпропетровський інститут фізичної культури, кафедру легкої атлетики, спеціалізувався в бігу на 400 м. Показував норматив результати КМС, але не було можливості виконати його офіційно на змаганнях через травму.

-А як же з’явився волейбол?

-Прийшов до школи працювати, а там яка додаткове навантаження були дві групи волейболу. Зарплата в школі маленька, і тому з 2000 року став постійно працювати ще й тренером з волейболу. Я дещо вмів — в шкільні роки я грав у волейбол, ми навіть були чемпіонами області, але це сільський рівень, не міста. Мені волейбол завжди волейбол подобався, але всьому довелося вчитися заново.

-І як вчилися?

-Дивився як інші тренери працюють, наприклад тренери запорізької “Орбіти” — зокрема Любов Миколаївна Перебийнос. Ми приїжджали, дивилися, потім познайомилися, навіть з часом стали грати товариські зустрічі з облспорт інтернатом, “Орбітою”.

-А які досягнення маєте зі своїми вихованцями?

-Вигравали чемпіонати області неодноразово. Навіть були чемпіонками України по ФСТ “Колос” дівчата 96-96 року народження.  

-До речі, цікаво, чи продовжують ваші вихованці заняття волейболом після школи?

-Так, мої вихованці грали у вищих лігах України, більше десяти учнів закордоном грають. Запорошували дівчат моїх у запорізьку “Орбіту”, харківський “Локомотив”. Зараз мій хлопчик  Данило Уривкін грає в збірній України — вони “Золоту Лігу” виграли цього року, і він  в основному складі був! 

Здебільшого всі грають далі, навіть хто не у професійному волейболі, то серед аматорів.

-Вільнянськ прифронтове місто, в яких умовах доводиться тренуватися зараз? Де граєте?

-Граємо де можемо. Зараз, звісно у Запорізькій області не багато варіантів, з дітьми не дуже і пограєш, бо ми прифронтова зона. Основна складність з ким грати. Тренуємось ми щодня, але головна проблема відсутність —  ігрового досвіду. Ми де можливо граємо — пляжний волейбол, парковий — всюди де нас приймають. Але це трошки інше — це дорослі змагання, інша психологія. Нам дуже не вистачає підготовки з командами нашого рівня, дитячими.

-А як проводите тренування на базі школи, діти ж не щодня ходять на заняття?

-Так, у  нас змішане навчання, а тренування проводимо кожен день. Але коли тривога — спускаємось в укриття. Це проблема, іноді коли довгі тривоги, тренувальний  процес ускладнений, ми щось там в підвалі намагаємось зробити,  але це звісно не те. Нормальною повноцінною підготовку це важко назвати, бо повітряні тривоги частенько.

Запорізьке обласне відділення Центру фізичного виховання та спорту учнів і студентів