І буде гельмінт поборений

Гельмінт, паразитний черв, глист — це все назви бридкого створіння, що підступно мешкає в порожнинах тіла людини і тварини, викликаючи розповсюджене та небезпечне захворювання. Назва йому — гельмінтоз.

 

 

 

Яйця гельмінтів потрапляють в організм переважно через споживання забрудненої води, фруктів, овочів, недостатньо просмаженого м’яса та недотримання правил особистої гігієни. Глисти заселяють кишечник людини, але багато з них здатні поражати печінку, м’язи, легені, очі і навіть мозок. Захворювання проходить гостру і хронічну стадії. Перша — наступає приблизно через декілька тижнів після зараження і супроводжується підвищенням температури, висипанням на шкірі та іншими симптомами. Для хронічної стадії характерні болі у шлунку, слабкість та стомлюваність. Гельмінти подавляють імунітет людини, тим самим роблячи її вразливою до вірусних і бактеріальних інфекцій. При цьому паразити порушують всмоктуваність корисних речовин у кишечнику, ушкоджують тканини, викликають хронічні крововтрати та можуть стати причиною алергічних реакцій. Зараження для дітей, небезпечне ще й тим, що гельмінтоз може стати причиною відставання у фізичному та розумовому розвитку.

Серед великого різноманіття гельмінтів, на теренах України найбільш поширені такі види гельмінтозів, як аскаридоз та ентеробіоз. Скарги і загальні клінічні ознаки при зараженні глистами різних видів доволі схожі. Важливо правильно встановити діагноз, а це потребує в першу чергу ретельного відношення персоналу медичного закладу та оснащення його відповідним обладнанням.

Завдяки аскариді

Різноманітністю та важкістю клінічних проявів від інших гельмінтозів відрізняється аскаридоз. Личинка аскариди потрапивши в кишечник людини мандрує організмом у хворого. У цей час можуть проявлятися такі алергічні явища, як нежить, сверблячка, кашель та висипання. Крім того вона може викликати підвищення температури, загальну інтоксикацію тощо. Щоправда, симптоми ці — нетривалі. Коли в кишечнику з’являються дорослі глисти (довжина дорослої аскариди досягає 25–30 см) виникають нудота, болі в животі, слинотеча. Хворий втрачає апетит, у нього спостерігається анальне свербіння та слабкість. Не виключені запаморочення, нічні страхи, судом та втома. Це пов’язано з інтоксикацією нервової системи.

Відклала і загинула

Дуже поширений, особливо у дітей, ентеробіоз. Це захворювання викликають гострики, до того ж воно може передаватися від однієї людини до іншої. Найчастіше хворіють маленькі діти, адже не завжди вдається проконтролювати дотримання ними правил гігієни. Гострики живуть в кишечнику і харчуються його вмістом. Для розмноження самка виповзає з прямої кишки і відкладає яйця, приклеюючи їх до шкіри сідниць і стегон. Речовина, яку вона при цьому виділяє викликає сильну сверблячку у задньому проході та навколо нього. Особливо її відчутно вночі. При розчісуванні яйця паразита попадають на руки, під нігті хворого, звідти на предмети, а також до рота людини. Життєвий цикл гостриків триває майже місяць. Якщо вдалось уникнути повторного самозараження, за цей час хвороба минає (після відкладення яєць самка гострика гине).

P.S. Гельмінтози лікують, як правило, медикаментозними методами. Важливо не допустити повторного зараження. Малечу потрібно привчити ретельно мити руки і не брати до рота іграшок. Необхідно тримати в чистоті речі, що оточують дитину, стежити за чистотою її білизни. При приготуванні страв, аби виключити зараження біогельмінтами, необхідно ретельно стежити за якістю м’ясних та рибних продуктів, дотримуватись правил термічної обробки.